„Kokoryczowe Wzgórze” w Radojewie

Historia „kokoryczowego wzgórza” sięga aż XIII wieku, kiedy to Radojewo zostało oddane w uposażenie cysterskiego klasztoru w Owińskach. Cysterki zarządzały całym majątkiem aż do końca XVIII wieku (1797r.). W 1825 r. cały majątek został nabyty przez berlińskiego bankiera Zygmunta Otto von Treskow. W 1825 roku wybudował on dla syna Heinricha Baltazara pałac na skarpie górującej nad doliną Warty i połączony osią widokową z pałacem w Owińskach, główną siedzibą rodu. Wokół został urządzony piętnastohektarowy park krajobrazowy, częściowo położony na stromej skarpie i w naturalny sposób łączący się z lasami porastającymi dolinę rzeki. W parku zbudowano na ówczesną modłę sztuczną ruinę. Znajdowała się w nim również kaplica oraz założono cmentarz rodziny. W rękach rodziny von Treskow Radojewo znajdowało się aż do 1945 roku.

 
 fot. Artur Napierała

Radojewskie lasy są jednym z niewielu miejsc gdzie zaobserwowano w Poznaniu największego polskiego grzyba - purchawicę olbrzymią, a także inne dość rzadkie grzyby jak płomiennica zimowa, smardz jadalny, sromotnik bezwstydny. Na terenie parku występują m.in.: śnieżyczka, złoć żółta, złoć łąkowa, zawilec gajowy, zawilec żółty, kokorycz pusta i pełna, miodunka ćma, rannik zimowy, bez lilak, porzeczka alpejska, forsycja, czy jaśminowiec. Wzdłuż głównej alei posadzono szpaler lip drobnolistnych, a na grobli między stawami wyrasta bardzo dorodny okaz platana klonolistnego.


Powierzchnia całego parku jest mocno zaniedbana. Budynek nie przypomina pałacu będącego jeszcze 200 lat temu letnią posiadłością von Treskow, wejście do środka również jest niemożliwe. Wszystkie te niedogodności rekompensuje nam przyroda i pięknie kwitnące rośliny.
Dojazd możliwy jest autobusami MPK linii 98, 348 z osiedla Jana III Sobieskiego oraz 67, 911 z Ronda Śródka. Należy wysiąść z autobusu na przystanku RADOJEWO.

Źródło: wikipedia

 

www.magdalenaprask.pl/morasko/
www.ezoterycznypoznan.pl/news/33/33/